מהי רפואה מותאמת אישית

בעבר

בעבר

לפני שהייתה לרופאים את היכולת להתאים טיפולים, כל אדם שסבל מסוג מסוים של מחלה טופל באותן תרופות. ההבדל בתגובה של כל מטופל.ת היה בגדר תעלומה ולא היתה לרופאים הבנה מדוע התרופות יעילות בקרב חלק מהמטופלים, ובאחרים לא.
בהווה

בהווה

הודות להתקדמות המחקר בהבנת מחלות ברמה המולקולרית ופיתוח כלים אבחנתיים מתקדמים אנו מבינים מחלות בצורה מעמיקה יותר ובהתאם לכך יכולים להתאים את הטיפול למטופל הספציפי. לדוגמה, אם בעבר חשבנו שסרטן היא מחלה יחידה, היום אנו יודעים שסרטן יכול להיות תוצאה של אינספור שינויים גנטיים ולכל גידול שינויים ייחודיים משלו. תובנה זו הובילה להבנה שסרטן היא קבוצה של מחלות והיום ידועים בין 250 ל-300 סוגים ותתי סוגים של סרטן. הידע המצטבר מאפשר גם לפתח טיפולים ממוקדים, כך למשל במחלת הסרטן ישנם טיפולים המכוונים למוטציות או לשינויים גנומיים אחרים בגידול. בעזרת בדיקות וכלים אבחנתיים מתקדמים אפשר לזהות מה "מניע" את הסרטן, להתאים את הטיפול בצורה מדויקת יותר ולנבא טוב יותר האם מטופל יגיב לטיפול המסוים.
בעתיד

בעתיד

בעידן החדש של טכנולוגיה דיגיטלית נוכל להתאים טוב יותר את הטיפול הרפואי לצרכים האישיים של מטופלים או של קבוצות קטנות של מטופלים. נוכל לקלוט ולאסוף יותר מידע, וניתוח הנתונים יאפשר לנו ללמוד מהם מאפייני המחלה וכיצד מטופלים חווים אותה ביום יום. התקדמות זו, בשילוב עם הבנה מעמיקה יותר של הביולוגיה שלנו ושיטות אבחון חדשות, תביא לשינויים מרחיקי לכת באופן שבו אנו חוקרים, מפתחים ומאשרים תרופות, ובדרך שבה רופאים ומטופלים יחליטו האם, מתי וכיצד לטפל במחלתם

שינוי הטיפול בעתיד 

המהפכה הדיגיטלית בתחום הבריאות מייצרת לנו הזדמנויות חדשות לאסוף ולנתח נתונים איכותיים ממקורות שונים. מידע הנאסף ממטופלים, מידע מולקולרי המתקבל בבדיקות לריצוף גנומי מקיף, נתונים המתקבלים ממכשירים לבישים, אפליקציות במכשירים ניידים וממחקרים קליניים חדשניים מתחילים לשנות את האופן שבו אנו מאבחנים ומטפלים במחלות.

הודות ליכולת לאסוף ולנתח כמויות חסרות תקדים של נתונים אלה, חוקרים מבינים שלכל אחד יש תכונות ומאפיינים ייחודיים. תובנה זו היא הבסיס של רפואה מותאמת אישית, גישה רפואית הצפויה להפוך לגישה הרווחת בעתיד.

הנתונים הבריאותיים נאספים במאגרי מידע מאורגנים היטב והם נגישים לגופי בריאות ברחבי העולם. כבר היום רופאים יכולים לקבל החלטות טיפוליות מושכלות יותר העשויות לשפר את תוצאות הטיפול.

מידע נוסף על רפואה מותאמת אישית ניתן למצוא במגזין רפואה מותאמת אישית ב-N12.

שינוי הטיפול בעתיד

רפואה מותאמת אישית שמה את המטופל במרכז לכל אורך ניהול המחלה

מידע ותובנות

אבחון מוקדם ומדויק יותר

באמצעות טכנולוגיות חדשניות המאפשרות לאבחן מוקדם יותר ולאפיין בצורה מדויקת ומעמיקה יותר את המחלה לצד הערכת מאפייני המטופל.ת.

גישה מלאה לטיפול אופטימאלי

תוך הנגשת פתרונות מתקדמים לכלל המטופלים אשר עשויים להפיק מהם תועלת.

תכנית טיפול מותאמת אישית

למאפייני המחלה והמטופל.ת הספציפיים.

תכנית טיפול מותאמת אישית

למאפייני המחלה והמטופל.ת הספציפיים.

גישה מלאה לטיפול אופטימאלי

תוך הנגשת פתרונות מתקדמים לכלל המטופלים אשר עשויים להפיק מהם תועלת.

ניטור ומעקב אישי

באופן הדוק ורציף המתאפשר גם באמצעות ניטור דיגיטלי מרחוק, באמצעותו ניתן לאסוף נתונים על המטופל.ת לכל אורך הטיפול. באופן זה ניתן לעקוב בצורה יעילה אחר תסמיני המחלה ותופעות לוואי אפשריות, תוך קבלת החלטות טיפוליות מותאמות אישית למטופל.ת.

מי מרוויח מרפואה מותאמת אישית?

מטופלים

מטופלים

רופאים

רופאים

כלל האוכלוסיה

כלל האוכלוסייה

בודק...