רפואה מותאמת אישית באונקולוגיה

רפואה מותאמת אישית מבוססת על הרעיון שקיימים הבדלים ביננו, ועל בסיס שונות זו יש להציע אפשרויות טיפול יעילות יותר, המותאמות באופן אישי לפרופיל הייחודי של כל מטופל.ת. רפואה מותאמת אישית אינה גישת טיפול חדשה בסרטן. התרופה הראשונה שהותאמה לביומרקרים מסוימים בחולי סרטן אושרה כבר לפני יותר מעשרים שנה, והיא זו שהניחה את היסודות לרפואה מותאמת אישית באונקולוגיה. במסגרת גישה זו ניתנים טיפולים ממוקדים המותאמים לשינויים הגנומיים הייחודיים של הגידול.

להסבר מפורט על סוגי בדיקות גנומיות מקיפות
להסבר מפורט על סוגי בדיקות גנומיות מקיפות

בשנים האחרונות, לצד טיפולים ממוקדים, התפתחו שיטות אבחון חדשות המאפשרות לאבחן את הפרופיל הגנומי של הגידול וכך לקבל יותר מידע על הגידול הנבדק. טכנולוגיות כמו ריצוף גנומי מקיף (Comprehensive Genomic Profiling) יכולות למפות את ההרכב הגנטי המלא של כל מטופל.ת ולזהות את המוטציות ותכונות מולקולריות נוספות בגידול. באופן זה, בדיקה גנומית מקיפה יכולה לסייע לרופאים להתאים את הטיפול בצורה מדויקת יותר לגידול הספציפי.

בדיקה גנומית מקיפה יכולה להילקח מרקמה (הנחשבת לביופסיה פולשנית) או באמצעות בדיקת דם, בדיקה לא פולשנית המכונה ביופסיה נוזלית. ביופסיה נוזלית מאפשרת לעקוב אחר התפתחות הסרטן לאורך זמן, לאתר פגמים גנטיים ספציפיים או סמנים ביולוגיים (ביומרקרים) ולהתאים את הטיפול למאפייני המטופל.ת. להסבר מפורט על סוגי בדיקות גנומיות מקיפות, היכנסו לכאן.
להסבר מפורט על סוגי בדיקות גנומיות מקיפות
בודק...